- Je nutné venkovní ptactvo dokrmovat?
- Co jim můžeme nabídnout?
- Co naopak nepodávat?
- Do čeho krmení nasypat?
Přikrmování ptáků by mělo začít až ve chvíli, kdy teplota klesá pod bod mrazu nebo na zemi leží sníh, a tak mají ptáci ztížený přístup k přirozené potravě.
Právě nyní tedy nastává správný čas pro dokrmování ptáků a tento čas končí většinou kolem začátku března.
Nemá smysl, abychom během příznivého období podávali ptákům další potravu, když jsou schopni si ji shánět sami. Ptáci se totiž lehce naučí létat do krmítka a přirozenou potravu už nehledají.
Do krmítek určitě nedáváme lidské potraviny, které jsou prošlé, shnilé, plesnivé. … Nepodáváme ani slaná, mastná, smažená nebo připálená jídla, také cokoliv sladkého. Nikdy nedáváme pečivo. Pokud je vaší oblíbenou zábavou krmení vodního ptactva (labutí, kachen…), opět pečivo necháme raději doma. Dopřejeme jim rostlinnou potravu – zeleninovou nať nebo listy salátu. Pochutnají si i na cizrně a hrachu.
Pro ptáčky sáhneme po čerstvé a přirozené potravě. Z našich kuchyní můžeme ptákům podat nastrouhanou mrkev, ovesné vločky, vařenou rýži nebo vařené brambory. Doplníme slunečnicovými semeny nebo mákem. Venkovní ptáci určitě ocení lojové koule.
Krmení nasypeme do budky pro ptáky nebo do krmítka. Ty můžete zakoupit nebo vyrobit. Dáte-li do krmítka pestrou potravu, určitě vás navštíví mnoho druhů ptactva. Doporučujeme pořídit si dalekohled a bavit se. Nezapomeňme na vodu – vyměňujeme ji pravidelně, aby nezmrzla.