Obsah lékárničky
- Koban – samolepicí flexibilní obinadlo
- Botičky – 2 ks = Zatržený drápek ošetříte a když to jde, pes díky botičce dojde po všech čtyřech
- Antiseptická mast
- Živočišné nebo aktivní uhlí
- Pinzeta na klíšťata
- Dezinfekce
- Gáza 7,5 x 7,5 cm
- Obinadlo škrtící 70 cm
- Savá utěrka/podložka
- Izotermická folie = Proti prochladnutí při zranění.
- Obinadlo pružné fixační 6 cm x 4 m
- Rukavice
- Náplast hladká 2,5 cm x 5 m
- Náplast s polštářkem 4 cm x 8 cm – 6 ks
- Nůžky ocelové = S kulatou špičkou.
- Manuál první pomoci pro psa = Sestavený veterinářem.
- 3% peroxid vodíku
První pomoc
Před ošetřením
Pokud je nutný okamžitý zásah, přesuňte se s pejskem na bezpečné a klidné místo. Je na místě zhodnotit situaci a zvážit, zda zvládneme zranění ošetřit. Pes cítí naši nervozitu – jelikož ji nechceme na psa přenášet, snažíme se zachovat klid. Jde-li o první zranění a ještě nevíme, jak pejsek reaguje, raději mu nasadíme náhubek nebo stáhneme tlamu obinadlem.
Životní funkce
Pokud pejsek nereaguje na tlesknutí, písknutí, své jméno nebo hlasité zvuky, okamžitě zkontrolujeme, zda dýchá a má puls. 10-30 vdechů za minutu je normální stav. Tento stav se může snížit v důsledku otravy, prochladnutí nebo v šoku. Zvýšenou frekvenci dýchání můžeme pozorovat při vzrušení, bolesti, přehřátí a v počátečním stádiu v šoku.
Normální puls je 60-120 tepů za minutu. Menší psi a štěňata mají obvykle vyšší tepovou frekvenci než velcí psi. Pomalý puls nahmatáme při podchlazení nebo v pokročilém stadiu šoku. Rychlejší tep zaznamenáme při vzrušení, otravě, zvýšené teplotě, uštknutí, bolesti, srdečním záchvatu nebo v počátečním stadiu šoku.
Pokud nenahmatáme puls nebo pejsek nedýchá, okamžitě zahájíme resuscitaci. Nejlépe seženeme někoho, kdo kontaktuje veterináře a dopraví nás k němu. Můžeme zavolat zvířecí záchranku.
Resuscitace
Resuscitace se skládá ze tří kroků (uvolnění dýchacích cest, umělé dýchání, masáž srdce).
Uvolnění dýchacích cest
Psovi narovnáme hlavu a krk, vytáhneme jazyk z tlamy (dobře to půjde kapesníkem nebo jiným kusem látky) a odstraníme z ní všechny cizí předměty nebo zbytky potravy.
Zajištění dýchání
Zkontrolujeme barvu sliznic. Pokud jsou jazyk a dásně modré, pes nemá dostatečný přísun kyslíku. Jestliže nedýchá, zahájíme umělé dýchání. U větších psů se provádí u úst do nosu, u menších plemen pak do nosu a tlamičky. Vdechy opakujeme zhruba po třech vteřinách. Sledujeme hrudník psa a kontrolujeme dech a tep. Jestliže pes už dýchá sám, položíme ho na bok, mírně mu natáhneme hlavu, jazyk necháme vyplazený. Pokud pes dýchá sám jen slabě a povrchně, pokračujeme v umělém dýchání.
Zajištění krevního oběhu
Masáž srdce provádíme pouze v případě, že u psa nepozorujeme žádnou srdeční činnost. U velkých plemen se resuscitace provádí jako u člověka oběma rukama, u malých psů a štěňat otevřenou dlaní. Psa položíme na pravý bok na ne příliš měkký povrch. U malých psů směřujeme tlak přímo na srdce nad úrovní lokte, u velkých psů do boku největšího průměru hrudníku. Tlak by měl být rovnoměrný a hluboký dle velikosti psa. Pokud kombinujeme resuscitaci a umělé dýchání, opakujeme sérii 10-15 rychlejších stlačení a 2 vdechů. Masáž srdce provádíme, dokud necítíme puls nebo nedostaneme psa pod dohled veterináře nebo záchranáře.