Rádce – hygienické návyky | Kočky
Toaleta – jak naučit kočku na tu vlastní
Pro dobro kočičí i lidské je dobré naučit kočku, aby využívala toaletu. Nejlépe tu kočičí. Ve spoustě článcích se ale dozvíme, že kočka je schopná se naučit používat i toaletu pro lidi. To ale není po kočičí zdraví nic prospěšného. Kočka nemůže hrabat a chovat se tak podle vlastní přirozenosti.
S učením základních hygienických návyků začínáme hned – a to opravdu hned, jak přineseme koťátko nebo dospělou kočku domů. Jako první totiž novému mazlíčkovi ukážeme v bytě jeho záchodek, máme jej tedy předem připravený. Kotě nebo kočku do něj umístíme a necháme si zvyknout. U kotěte bude celý proces rychlejší než u dospělé kočky.
Aby kočka respektovala to, že má chodit na vlastní záchod, je potřeba pořídit jí ten správný a do něj ten správný písek. Na trhu najdeme spoustu druhů obojího. Doporučujeme pro začátek začít s něčím obyčejnějším, nejlépe s otevřeným záchodkem. Až si kočka zvykne na své místo, můžeme doplnit horním dílem s dvířky. Připomínáme, že kočka se musí umět v bedýnce otočit a musí zvládnout přelézt okraj.
Máte-li velký byt či dům, zkuste popřemýšlet, jestli by vaše kočka neužila dva záchody. Možná tak přejdete i nehodám. To samé platí pro domácnosti s více kočkami.
Kočičí záchod udržujte stále čistý. Věřte, že pokud to tak nebude, vaše kočka jej bude odmítat. Ani vám by se přece nechtělo na špinavou toaletu. Nestíháte uklízet? Uvažujte o samočistícím záchodku.
Nehoda? Nezoufejte a hlavně netrestejte! Trestem žádnou kočku k pokroku nenaučíte. Ale můžete jí pomoct – až vypozorujete, že si kočka hledá místo pro vykonání potřeby, přeneste ji do záchodu. Až začne čůrat, pochvalte ji. A jak to poznáte? Kočka začne potlapkávat na místě a bude se přikrčovat.
Stále se nedaří? Zkuste výměnu kočičí toalety nebo steliva – zkoušejte různé kombinace. Mezitím používejte přírodní desinfekci na znečištěná místa. Super je smíchání octa a citronové šťávy. Tím se zbavíte i těch největších nečistot. Další vychytávkou, která kočce může pomoct naučit se na záchod, jsou kočičí feromony. Ty ji na toaletu minimálně přilákají.
Problémy přetrvávají a kočka má časté nehody nebo schválně močí mimo svoji toaletu – možná je něco v nepořádku s jejím zdravím. Vezměte ji k veterináři a raději se ujistěte, že vaše kočička opravdu pouze neumí chodit na svůj záchodek.
Péče o srst, oči, uši, zuby
Kočky jsou velmi čistotná zvířata. Velkou část dne, kterou zrovna nespí, věnují právě péči o sebe. Tu už v době kotěcího věku okoukaly od své kočičí maminky. Myjí si srst, oči i uši. Dokonce si brousí samy drápky. Přestože tohle všechno kočka zvládne sama, a my bychom jí do toho neměli zasahovat, je potřeba ji kontrolovat. Zvlášť starší kočky nemusí už zvládat veškerou hygienu. Dáváme pozor, aby se kočce netvořily nečistoty v očích a uších, které by mohly zatvrdnout a poškodit tak oči a zvukovody. V případě, že nečistoty zatvrdly, odmočíme je vodou a vatovým tampónem nebo přípravkem přímo na to určeným. Pamatujme, že kočky jsou velmi fixované na svůj pach – takže je zbytečně nekoupeme. Na menší znečištění, které si kočka neumyje sama, použijeme čistou vodu a žínku. Pokud se jedná o větší špínu, nevyhnete se koupeli. Opravdu to ale zkuste dobře zvážit. Jinak je to u výstavních koček, které potřebují rozdílnou péči o srst.
Více informací naleznete v našem Rádci v sekci Zdraví a péče – kočky.
Když už kočku „musíme“ vykoupat
Protože kočky zpravidla jen tak nekoupeme, určitě na to ani ta vaše nebude zvyklá a nebude reagovat zrovna šťastně. Bude tedy trochu oříšek ji přesvědčit, aby zůstala klidná a nepoškrábala vás. Doporučujeme přizvat si ke koupeli pomoc v podobě dalšího člověka, který kočku přidrží.
Před koupelí kočku vyčešeme. Drobná rada: Unavte kočku nebo ji před koupelí nakrmte, ať je trochu klidnější. Ale co si budeme povídat, žádný zázrak to nebude. Do vany dejte protiskluzovou podložku nebo dobře poslouží i ručník. Hračky na rozptýlení nebudou nutné. Až pustíte vodu, hračky jako by nebyly. Kočku myjte teplou vodou, žádný silný proud. Spíš zkuste kočku polévat vodou z předem napuštěného kyblíku. Přichystejte si stranou ručník, do kterého kočku po koupeli zabalíte a důkladně ji jím vysušíte. Kočku po vysušení a učesání odměníme.
Doporučení: Zavřete za sebou v koupelně dveře! :)
Značkování
Jak jsme si již řekli, kočky jsou velmi čistotná zvířata a když se naučí chodit na kočičí záchod, už neznečišťují a neznačkují byt. Pokud se přece jen stává, že si vaše kočka značkuje území, může mít nějaký problém. Je tedy potřeba zjistit, o co jde.
Může jít o reakci na stres, rozrušení či nejistotu. Zkuste se tedy zamyslet nad prostředím, ve kterém kočka žije. Možná jí vadí jiné zvíře v bytě nebo ji trápí některý člen domácnosti. Co když se jen dožaduje pozornosti? Vzpomeňte si, kdy jste s vaším chlupáčem naposledy pomazlili.
Kočky jsou teritoriální zvířata, proto používají své výkaly a moč, aby si vymezily hranice. Vetřelcům (jiným kočkám) sdělují značkováním informace o pohlaví, věku a zdravotním stavu, a hlavně chtějí ukázat, kdo je pán. Známý pach naopak kočku uklidňuje.
Kočka může ale značkovat i ze zdravotních důvodů – vezměte ji k veterináři, aby se vyloučilo onemocnění ledvin nebo močového měchýře či dokonce cukrovka.
Možná se vám kočka snaží naznačit, že stávající místo, kde má toaletu, už není to pravé. Zkuste tedy záchodek přesunout na místo, kde kočka často značkuje.
Ještě rada: Naučte se rozlišit značkování a močení. Když kočka chce značkovat, zvedne ocas, nahrbí se a „vypustí“ jen pár kapek moči. Močení pak vypadá jinak. Mějte na paměti, že značkování pomocí moči je opravdu už dost „násilný“ proces značkování. Obvykle totiž kočkám stačí se otírat o lidi a předměty a tím si je označkovat svým pachem. Svoje pachové žlázy mají na tvářích, packách a bocích těla.
Nenašli jste, co jste potřebovali? Napište nám a podíváme se na to.
Věříme, že nyní znáte vše podstatné o hygienických návycích vaší kočky. Tyto znalosti můžete dále rozšířit na další stránce Rádce. Případně v článcích na našem blogu.