Rádce – krmení křečků
Ať už chováme křečíka (džungarského, Roborovského, Campbellova, čínského) nebo křečka (syrského), je důležité vědět, že se jedná o všežravce. Nesmírně důležitá je pestrost jídelníčku, který se skládá ze základního krmiva a doplňků.
Nikdy nezapomínáme, že křeček musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). Křečík vypije denně 15-25 ml vody, křeček 30-40 ml.
V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.
Vyvracíme mýty:
Mýtem v krmení křečků je podávání suchého pečiva k obroušení zubů. Žádné tvrdé pečivo zoubky zvířátka neobrousí!
Základ krmiva
Pro křečka jsou nejdůležitější zrniny – pšenice, ječmen, kukuřice, oves, čirok nebo kardi (světlice barvířská). Dále kukuřice, lisovaný hrách nebo svatojánský chléb (karob). Směsku lze doplnit o oves, žito, pohanku, konopné semínko, fazole mungo či ovesné vločky.
Snažíme se vyhnout sušenému ovoci, kokosu a oříškům. Dáváme pozor na olejniny – slunečnici. Můžeme ji také podávat, ale v menším množství. Je totiž velmi tučná a kalorická.
Doplňující krmivo a pamlsky
Křečkům a křečíkům můžeme přilepšovat živočišnými bílkovinami, ovocem a zeleninou. Platí však heslo „Všeho s mírou“.
Zelenina je bohatá na minerály a vitaminy. Je potřeba ji vždy dobře umýt a je lepší nepodávat ji studenou přímo z lednice. Nikdy nedáváme křečkům jakkoliv znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou nebo plesnivou.
Vhodná zelenina:
- Mrkev, okurka, kedluben, rajče, květák, cuketa, červená řepa, brokolice, zelí, celer, petržel, hrášek, nepálivá paprika a květák.
Nevhodná zelenina:
- Cibule a pórek.
Ovoce je také zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje ale velké množství cukru, takže doporučujeme zkrmovat méně často formou občasného pamlsku. Před podáním opět důkladně omyjeme.
Vhodné ovoce:
- Jablko, banán, hruška, hrozny, meloun, broskev, švestka, lesní plody a kustovnice čínská.
Nevhodné ovoce:
- Kokos a citrusové plody.
Křečkovi či křečíkovi můžeme dokonce přilepšit živočišnou bílkovinou. Doporučujeme vařené kuřecí nebo rybí maso, vařené vejce, granule či kapsičky pro psy a kočky, sušené krevety, červy atd. Křečci nepohrdnou ani jogurtem či tvarohem.
Bylinky podáváme křečkům hlavně čerstvé. Na trhu je možné pořídit i směsi sušených bylin.
Vhodné bylinky:
- Ptačinec, žebříček, vojtěšku, mátu, šťovík, polníček, jitrocel, pampelišku a jahodové listy.
Jedovaté rostliny:
- Narcis, agáve, vánoční hvězda a brambořík.
Křečkům, stejně jako jiným hlodavcům, neustále dorůstá chrup, a proto si musí své zoubky obrušovat. Jak již bylo zmíněno, tvrdý suchý chléb či jiné pečivo zoubky neobrušuje. Křečci si své zuby brousí o tvrdé zrniny, měli by si je ale brousit také o dřeviny. Minerální kameny určené k okusování křečkům nechutnají a nepotřebují je.
Vhodné dřeviny:
- Jilm, líska, vrba, bříza a ovocné stromy.
Nevhodné dřeviny:
- Bez, cedr, dub, ořešák, větve jehličnatých stromů a šeřík.
Jedovaté dřeviny (nikdy nepodávat):
- Túje, rododendron, jalovec, tis, túje, trnovník akát a zlatý déšť.
Na trhu najdete mnoho pamlsků určených pro křečky a křečíky. Nedoporučujeme podávat křečkům jako pamlsek jakékoliv mléčné dropsy či „mrkvičky“ a obilné tyčinky lepené medem. Jsou velmi sladké, kalorické a pro křečky naprosto nezdravé.
Pokud často zkrmujeme tučné a sladké směsi či pamlsky nebo přilepšujeme jinak nevhodným způsobem, dochází postupně ke ztučnění orgánů. Tento nevratný stav pak může způsobit uhynutí křečka.
Dávkování
Křečíkům postačí 1 čajová lžička směsi na dva dny, křečkům 1 polévková. Krmení sypeme do mističky nebo do čisté podestýlky. Jak jistě víte, křečci mají ve tvářích lícní torby, do kterých nacpávají potravu, kterou si pak schovávají ve své „spíži“. Spíž bychom měli vypozorovat a zkontrolovat, zda se v ní nenachází zásoby znehodnoceného krmiva, které by mohlo být pro zvířátko nebezpečné.
Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení křečků v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro křečky.