Rádce – krmení myší

Je důležité si uvědomit, že myš je všežravec. Proto je pro ni velmi důležitý pestrý jídelníček obsahující tyto složky:

  • Základní krmivo.
  • Doplňky.
  • Vitaminy (potřebuje více vitaminů skupiny B a také vitamin D).

Nikdy nezapomínáme, že myš musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). Za den vypije 5-7 ml.

V žádném případě nenabízíme zvířátku alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Základ krmiva

Směska základ krmivaZákladní krmivo pro myši dělíme na:

  • Monokomponentní krmiva (pelety, extrudované granule a pečené granule).
  • Směsi.

Myšky určitě více ocení směsky. Jsou pro ně daleko zábavnější. Tito malí hlodavci si totiž libují v hledání oblíbených složek potravy. Poté snědí i zbytek směsi, ale měli bychom to patřičně ohlídat (ale o tom níže v „Dávkování“). Přebírání zamezuje právě monokomponentní krmivo, protože každý kousek tohoto krmiva vypadá i chutná stejně.

Myšky jsou milovníci olejnatých semen (slunečnice a ořechů). Mohou jim ale způsobit problémy s nadváhou, podáváme je tedy s mírou. Základní směs pro myši by měla obsahovat zrniny a obiloviny – ječmen, oves, proso, pohanku, rýži a ve velmi omezené míře kukuřici.

Doplňující krmivo a pamlsky

PamlskyMyškám můžeme přilepšovat živočišnými bílkovinami, ovocem a zeleninou. Vyplatí se však řídit heslem „Všeho s mírou“.

Zelenina je bohatá na minerály a vitaminy. Je potřeba ji vždy dobře umýt a je lepší nepodávat ji studenou přímo z lednice. Nikdy nedáváme myškám jakkoliv znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou nebo plesnivou.

Vhodná zelenina:

  • Mrkev, okurka, kedluben, rajče, květák, cuketa, červená řepa, brokolice, zelí, celer, petržel a hrášek.

Ovoce je také zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje ale velké množství cukru, takže doporučujeme zkrmovat méně často formou občasného pamlsku. Před podáním opět důkladně omyjeme.

Vhodné ovoce:

  • Jablko, banán, hruška, hrozny, meloun, broskev, švestka a lesní plody.

Méně vhodné ovoce:

  • Citrusové plody.

Pozor – pro myšky je jedovaté avokádo!

Myšky můžeme dokrmovat živočišnými bílkovinami. Nabízíme jim sušené či živé červy nebo rybičky, vařené i syrové maso, vnitřnosti, sýr, jogurt nebo tvaroh.

Pokud chceme myšky dokrmovat bylinkami, dbáme na to, abychom střídali druhy. Některé z bylinek mohou totiž ve větším množství způsobit zdravotní problémy. Sbíráme je na místech, která nejsou znečištěná.

Vhodné bylinky:

  • Pampeliška, jetel, bazalka, meduňka, jitrocel, heřmánek a sedmikráska.

Jedovaté rostliny (nikdy nedáváme):

  • Narcis, agáve, vánoční hvězda a brambořík.

Myšky se rády zabaví obrušováním zubů o větve. Ty slouží nejen k tomuto účelu, ale obsahují navíc i rostlinné a minerální látky. Pupeny, listy a květy nemusíme z větviček odstraňovat.

Vhodné dřeviny:

  • Větve ovocných stromů, lísky, břízy a topolu.

Nevhodné dřeviny:

  • Bez, cedr, dub, ořešák, větve jehličnatých stromů a šeřík.

Jedovaté dřeviny:

  • Túje, rododendron, jalovec, tis, trnovník akát a zlatý déšť.

Na trhu najdete mnoho pamlsků pro myši. Doporučujeme sledovat množství cukrů a tuků v nich obsažených. Ani přílišné množství konzervantů či umělých barviv není žádoucí. Méně vhodné jsou pro myšky „dropsy“, jsou velmi kalorické a ve větším množství způsobují nadváhu.

Správnou volbou jsou extrudované a pečené pamlsky. Vaši myšku však nejvíce potěšíte kouskem živočišné bílkoviny nebo ovoce. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit pufovanou pohanku a rýži nebo vařené těstoviny.

Dávkování

DávkováníMyš denně zkonzumuje asi 4 g potravy, což se rovná 1 kávové lžičce směsi. Krmení můžeme nasypat do misky nebo jej volně poházet na čistou podestýlku. Tím myším zajistíme i zábavu při hledání potravy. Myška by měla vždy sníst všechny složky směsi, kterou jí „naservírujeme“. Tak totiž získá veškeré potřebné látky. V případě, že myška směsku ještě nedojedla, jí nedáváme žádné další krmivo. Vždy je nutno vyndat z ubikace zeleninu, která už není čerstvá, začíná plesnivět nebo o ni zvířátko nejeví zájem.


Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení myšek v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro myši.

Logo Krmiva u Toma