Rádce – krmení osmáků
Osmák se jako býložravec živí výhradně rostlinnou stravou.
Nezapomínáme, že osmák musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce).
V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.
Vyvracíme mýty:
Mýtem v krmení osmáků je podávání suchého pečiva k obroušení zubů. Žádné tvrdé pečivo zoubky zvířátka neobrousí! K obroušení zoubků osmáka postačí seno nebo větvičky!
Základ krmiva
Základ krmiva pro osmáky tvoří:
- seno,
- základní krmivo.
Původní strava osmáků v jejich přirozeném prostředí byla velmi chudá na cukry. Z tohoto důvodu dnes podomácku chovaní osmáci často trpí dědičnou cukrovkou. Jejich slinivka břišní si nedovede dobře poradit s přijímanými cukry, potřebují proto speciální směs bez sacharidů. Vybíráme tedy krmivo určené přímo pro osmáky, které je přizpůsobeno jejich nutričním požadavkům.
Základní krmiva pro osmáky rozlišujeme na:
- směsi,
- monokomponentní krmiva (pelety, extrudované nebo pečené granule).
Osmáci určitě více ocení směsky, jelikož jsou pro ně daleko zábavnější. Tito malí hlodavci si přímo libují v hledání oblíbených složek potravy. Poté snědí i zbytek směsi, což bychom měli patřičně ohlídat (ale o tom níže v „Dávkování“). Přebírání zamezuje právě monokomponentní krmivo, protože každý kousek tohoto krmiva vypadá i chutná stejně.
Krmivo by mělo obsahovat vlákninu a minimum tuků. Směsi se sušeným ovocem a olejninami nejsou vhodné.
Ovoce, olejniny a ořechy nabízíme jen výjimečně (jako občasný pamlsek).
Osmák musí mít neustále k dispozici seno. Seno podporuje správné trávení, obrušuje zoubky a je zdrojem potřebné vlákniny. Seno pravidelně kontrolujeme – nesmí být plesnivé, zapařené nebo znečištěné.
Doplňující krmivo a pamlsky
Osmákům můžeme občas přilepšit ovocem a zeleninou. Zelenina je bohatá na minerální látky a vitaminy. Je potřeba ji vždy dobře umýt a je lepší nepodávat ji studenou přímo z lednice. Nikdy nedáváme myškám znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou, plesnivou.
Vhodná zelenina:
- Kedluben, květák, mrkev, paprika, cuketa, kukuřice a celer.
Nevhodná zelenina:
- Špenát, cibule, brambory a lilek.
Ovoce je také zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje ale velké množství cukru, který je pro osmáky naprosto nevhodný. Našim malým kamarádům tedy ovoce nepodáváme vůbec nebo zcela výjimečně a v co nejmenším množství.
Pokud chceme osmáky dokrmovat bylinkami, dbáme na to, abychom střídali druhy. Některé z bylinek mohou totiž ve větším množství způsobit zdravotní problémy. Byliny sbíráme na neznečištěných místech.
Vhodné bylinky:
- Heřmánek, květy měsíčku lékařského, bazalka, jitrocel, meduňka a ostružinové listí.
Nevhodné a jedovaté rostliny (nikdy nepodáváme):
- Pelyněk, šťovík a vlaštovičník.
Osmáci se rádi zabaví při obrušování zubů o větve. Větvičky neslouží jen pro zábavu, ale obsahují navíc cenné rostlinné a minerální látky. Pupeny, listy a květy nemusíme z větévek odstraňovat.
Vhodné dřeviny:
- Větve ovocných stromů, lísky a břízy.
Nevhodné dřeviny:
- Bez černý, šeřík, cedr, dub a ořešák.
Jedovaté dřeviny (nikdy nepodáváme):
- Túje, rododendron, jalovec, tis, trnovník akát a zlatý déšť.
Na trhu naleznete také mnoho pamlsků pro osmáky. Při výběru pamlsku sledujeme ve složení obsah cukrů a tuků, který by měl být co nejmenší. Pamlsky barvené nebo plné konzervantů jsou nevhodné. Osmáka nejvíce potěší bylinky nebo zelenina. Nedáváme jim nikdy sušené ovoce.
Dávkování
Osmáka krmíme denně. Krmení můžeme sypat do misky nebo ho volně poházet na čistou podestýlku. Zajistíme mu tak zároveň zábavu při hledání potravy.
Osmák by vždy měl sníst všechny složky směsi, kterou mu naservírujeme – jedině tak získá veškeré potřebné látky. Snězení krmiva bychom měli důsledně kontrolovat a v případě, že osmák směsku ještě nedojedl, mu již nedáváme další krmivo. Vždy je nutno vyndat z ubikace zeleninu, která už není čerstvá, začíná plesnivět nebo o ni zvířátko nejeví zájem.
Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení osmáků v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro osmáky.