Rádce – krmení potkanů
Je důležité si uvědomit, že potkan je všežravec. Proto je pro něj velmi důležitý pestrý jídelníček skládající se ze základního krmiva a doplňků.
Nikdy nezapomínáme, že potkan musí mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). Za den vypije asi 10 ml vody na 100 g své hmotnosti. Do napáječky můžeme potkanům nalít i studený neslazený bylinkový čaj.
V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.
Základ krmiva
Základní krmivo pro potkany dělíme na:
- monokomponentní krmiva (pelety, extrudované a pečené granule),
- směsi.
Potkani určitě více ocení směsky. Tito hlodavci si libují v hledání oblíbených složek potravy a baví se tím. Poté snědí i zbytek směsi, což bychom měli patřičně ohlídat (ale o tom níže v „Dávkování“). Přebírání zamezuje právě monokomponentní krmivo, protože každý kousek tohoto krmiva vypadá i chutná stejně.
Potkani milují olejnatá semena (například slunečnici a ořechy), ale ty mohou kvůli své tučnosti způsobovat problémy s nadváhou. Podáváme je tedy v rozumné míře. Základní směs pro potkany by měla obsahovat oves, pšenici, ječmen, žito, proso, kukuřici (v menším množství), rýži, pohanku, vločky, semena a ořechy (svatojánský chléb, len, slunečnici, konopí, tykev, buráky, lískové oříšky, vlašské ořechy).
Doplňující krmiva a pamlsky
Potkanům můžeme čas od času přilepšit živočišnými bílkovinami, ovocem a zeleninou. Nezapomínejme však na heslo „Všeho s mírou“.
Zelenina je bohatým zdrojem minerálů a vitaminů. Je potřeba ji vždy dobře umýt a je lepší nepodávat ji studenou přímo z lednice. Nikdy nedáváme potkanům znehodnocenou zeleninu – zapařenou, shnilou či plesnivou.
Vhodná zelenina:
- Brokolice, květák, mrkev, okurka, hlávkový a ledový salát, čínské zelí, okurka, brambory, kedluben, paprika, rajče a v malém množství cibule.
Ovoce obsahuje rovněž mnoho nutričně důležitých látek. Je potřeba brát na vědomí to, že obsahuje také cukr, takže doporučujeme zkrmovat méně často ve formě pamlsku. Před podáním opět důkladně omyjeme.
Vhodné ovoce:
- Jablko, hrušky, jahody, hrozny a banány.
Méně vhodné ovoce:
- Všechny citrusové plody.
Pozor – pro potkany je jedovaté avokádo!
Potkany můžeme dokrmovat i živočišnými bílkovinami. Pochutnají si na sušených či živých červech nebo rybičkách, vařeném i syrovém mase (hovězí, vepřové, kuřecí), vnitřnostech a kostech. Potkani si rádi dají také sýr, jogurt, tvaroh. Nepohrdnou ani vejci i se skořápkou.
Můžeme podávat i prémiové granule a kapsičky nebo konzervy pro kočky a psy.
Bílkoviny najdeme i v luštěninách. Potkánkům můžeme přilepšit hrachem, čočkou, cizrnou, sójou i fazolemi.
Pokud chceme potkany dokrmovat bylinkami, dbáme na to, abychom střídali druhy. Některé z bylinek mohou totiž ve větším množství způsobit zdravotní problémy. Sbíráme na neznečištěných místech. Potkani ocení také trávu pro kočky.
Vhodné bylinky:
- Pampeliška a šípky.
Jedovaté rostliny (nikdy nepodávat):
- Pokojové rostliny (aloe, begónie, brambořík, muškát, fíkus aj.).
Potkani se rádi zabaví při obrušování zubů o větve. Ty jim mimo jiné poslouží i jako zdroj cenných minerálních látek.
Vhodné dřeviny:
- Větve ovocných stromů, lísky, břízy a topolu.
Nevhodné dřeviny:
- Bez, cedr, dub, ořešák, větve jehličnatých stromů a šeřík.
Jedovaté dřeviny (nikdy nedávat):
- Túje, rododendron, jalovec, tis, trnovník akát a zlatý déšť.
Na trhu najdete mnoho pamlsků pro potkany. Doporučujeme pečlivě sledovat množství cukru a tuku v nich obsažených. Ani přílišné množství konzervantů či umělých barviv není žádoucí. Méně vhodné jsou pro potkany „dropsy“. Obsahují spoustu kalorií a ve větším množství způsobují nadváhu. Potkana nejvíce potěšíte piškotem, vařenými těstovinami nebo kouskem tvrdého chleba.
Dávkování
Potkan sní denně asi 1 polévkovou lžíci směsi a 1 hrst zeleniny. Krmení můžeme sypat do misky nebo ho volně poházet na čistou podestýlku. Zajistíme mu tak zároveň zábavu při hledání potravy.
Potkan by vždy měl sníst všechny složky směsi, kterou mu naservírujeme – jedině tak získá veškeré potřebné látky. Snězení krmiva bychom měli důsledně kontrolovat a v případě, že zvíře směsku ještě nedojedlo, mu již nedáváme další krmivo. Vždy je nutno vyndat z ubikace zeleninu, která už není čerstvá, začíná plesnivět nebo o ni zvířátko nejeví zájem.
Jsme přesvědčeni, že nyní máte vše ohledně krmení potkanů v malíku. Pokud jste si ještě nepřečetli o výběru krmiva, můžete to nyní napravit. V případě, že jste připraveni na další dávku užitečných informací, přesuňte se dále a dozvíte se vše potřebné k vytvoření vhodného prostředí pro potkany.