Rádce – péče o zdraví koček | základy
Jak správně pečovat o kočku a starat se o její zdraví. To je téma na několik silných knih. Navíc některé informace mnohdy mohou být dosti protichůdné. My jsme se proto rozhodli zde vypsat jen to nejdůležitější. Stručně, přehledně. Věci, které jsou dle nás základem a měl by je každý majitel kočky znát.
Doporučení:
Vhodné je závažnější věci řešit primárně s veterinářem, nikoliv hledat odpovědi na internetu, ať již u nás na stránkách nebo jinde. Zdraví vaší kočky je totiž pro nás na prvním místě.
Obsah:
- Základy zdravého života.
- Jak předejít úrazům či onemocněním.
- Jak na sestavení lékárničky.
- Péče o srst, tlapky, drápky, oči a uši.
Základy zdravého života
Dostatek pohybu
I přesto, že se některé kočky pohybu spíš vyhýbají a jsou lenivé, je pro ně velmi důležitý. Potřebný pohyb bychom jim měli zajistit alespoň pomocí hry nebo lovu potravy. Pohybem předcházíme obezitě a jiným nemocem. Pokud kočka vyžaduje pohyb a je přirozeně „akční“ a průzkumník, měli bychom jí dopřát pohyb venku nebo dostatečné vyžití v bytě.
Přísun stravy a vody
Na výběr krmiva a správné krmení jsme se už podívali. Chceme ale připomenout, že právě vhodná strava je základem zdraví vašeho mazlíčka. Myslíme nejen na správnost krmiva, ale také na pravidelné podávání. Vodu by měla kočka mít neustále k dispozici v neomezeném množství, ať už pije z misky, jezírka nebo ze skleničky. :) Vodu pravidelně měníme a nečekáme, až ji kočka vypije. Dáváme jen obyčejnou čistou vodu, ochucená nebo perlivá není vhodná a vaší kočce by pravděpodobně ani nechutnala.
Dostatek zábavy
I kočka se může začít nudit a dává to velmi svérázně najevo – roztrhaný gauč, shozené záclony nebo vyhrabané kytky z květináčů nejsou žádným překvapením. To jsou ale maličkosti oproti tomu, že se taková nuda může projevit na fyzickém a psychickém zdraví vašeho vrnícího miláčka. Obranou proti nudě je aktivita! Pořiďte kočce hračky, škrabadlo nebo hlavolam – na trhu jsou různé druhy hraček, máte tedy šanci, že objevíte to, co vaší kočce sedne a nikdy ji to nepřestane bavit. Hrajte si se svou kočkou, podpoříte tak váš vztah.
Eliminace stresu
Stejně jako pro lidi, i pro kočky je stres nežádoucí. Do stresu může kočku dostat:
- Neznámé vjemy – od kotěte učíme na různé zvuky, místa v bytě nebo na zahradě, nové lidi.
- Nevhodné domácí prostředí – častý hluk, měnící se prostředí, absence klidu k odpočinku a spánku.
- Lidé a jejich nevhodné chování – křik, fyzické a psychické ubližování.
- Lidé a jejich vlastní stres – přednášení stresu strachováním se o zdraví kočky aj.
Pravidelné návštěvy veterináře
Je potřeba kontrolovat, zda je kočka v pořádku, nechat si doporučit vhodnou stravu a dietu, poradit se správnou péčí a mnoho další. Od střihání drápků po kastraci.
Jak zachovat zdraví
Nejčastější chyby, které mohou vést k onemocnění kočky:
- prochladnutí,
- přehřátí,
- pozře něco, co by neměla,
- fyzické poranění.
Tip: V případě fyzického nebo jiného poranění zachováváme klid a nepanikaříme! Ne pouze kvůli nám, ale hlavně kvůli tomu, abychom byli schopní rychle jednat a našemu zvířeti pomoct. Kočka stres vycítí a přenese na sebe.
Prochladnutí
Nejčastěji k němu dochází, když se kočka pohybuje venku při nízkých teplotách. Kočky zvyklé venku jsou ale houževnaté a zimu díky jejich kožíšku vydrží. Kočka by ale vždy měla mít neomezený a stálý přístup na teplé a suché místo s miskou nezmrzlé vody. Pokud dojde k prochladnutí, kočka je apatická nebo stále spí, jsou utlumeny její životní funkce. Kočku zahříváme a v případě, že se její stav nelepší, navštívíme veterináře.
Přehřátí
Přehřátí není u koček příliš časté. Stejně ale kočky nenecháváme zavřené v horké místnosti bez přístupu čerstvého vzduchu nebo v boudě či dokonce v autě. Když by došlo k přehřátí, nikdy kočku nepoléváme vodou ani do vody neponořujeme. Ochlazujeme postupně spíš vlažnou vodou, umístíme do stínu a pokud lze, snížíme okolní teplotu, ale ne příliš! Dáme napít.
Pozření něčeho škodlivého
Kočky někdy sní něco, co by neměly. Pokud se tak stane, kočku pozorujeme a v případě jakéhokoliv výkyvu od normálního stavu, ji vezmeme k veterináři. Pokud pozře provázek, igelit, ostrý nebo kovový předmět či dokonce magnet, nečekáme a jedeme pro pomoc. Pamatujme, že prevence je jednodušší a příjemnější než nutná léčba.
Fyzické poranění
Úrazy jsou častější u koček, které se pravidelně pohybují venku. Ani domácí úrazy ale nejsou výjimkou. V domácnosti dáváme pozor na:
- volně ležící ostré předměty,
- čistící prostředky a jiné chemické látky,
- jedovaté rostliny (výběr): agáve, aloe, begonie, dračinec, durman, kapradí, vánoční hvězda, brambořík, fíkovník…
- Předměty, za které se kočka může zachytit obojkem (obojek u domácích koček vůbec nedoporučujeme, doma jim není k ničemu platný; venkovním kočkám pak obojek dejte natěsno, ale zase ne tak, aby se uškrtily).
- Nezajištěné těžké předměty jako komody, skříně, věšáky aj.
- Elektrické zdroje.
Venku kočku neohlídáme, ale můžeme riziko eliminovat. Alespoň na našem pozemku můžeme:
- Odstranit volně ležící ostré předměty.
- Dávat pozor, když jedeme v autě, na kole, se sekačkou …
- Zajistit další zvířata – psy, slepice aj.
- Zabezpečit plot, aby kočka neutekla.
- Odstranit jedovaté rostliny jako rododendron, kapradí, konvalinka, kosatec, durman, tulipán aj.
Lékárnička
Stejně jako bychom měli mít vždy po ruce klasickou lékárničku, není od věci mít sestavenou lékárničku i pro kočky.
Základem by mělo být:
- tlakový obvaz,
- klasický obvaz,
- fixační obinadlo,
- lepicí páska,
- dezinfekce,
- injekční stříkačka,
- pinzeta,
- rukavice,
- hřebínek blešák,
- pinzeta na klíšťata,
- smyčka na čumák,
- oční kapky a mastička
- ušní kapky,
- probiotika,
- léky na zastavení průjmu,
- imunoglukan,
- nůžky,
- digitální teploměr,
- náplasti,
- telefonní čísla na
- veterináře
- pohotovost v okolí,
- odčervovací tablety nebo pasta,
- ledovací sáček,
- elastická gázová bandáž.
Vyhýbáme se lidským lékům, které ve většině případů zvířatům spíš ublíží. Nikdy nedáváme jakýkoliv lék na bolest!
Péče a pravidelná hygiena
Ať už je to střihání drápků, čištění očí nebo uší či prohlížení tlamy, kočku musíme na takovou péči připravovat už od kotěcího věku. Nepoužíváme násilí a dáváme pozor, abychom kočce omylem neublížili. Pokud si nejsme jakýmkoliv „zákrokem“ jisti nebo kočka nechce spolupracovat, obrátíme se na veterináře a činnost neodkládáme. Zabráníme tak nánosu špíny v očích či uších, a tak i možnému poškození očí a zvukovodů či přerůstání drápků.
Péče o srst
Kočky obvykle nepotřebují žádnou údržbu od svého páníčka. Myjí se samy a velkou část dne věnují právě této činnosti. Některé dlouhosrsté kočky ale vyžadují občasné česání. U těchto dlouhosrstých je pak někdy potřeba střihání. Do toho se můžete pustit sami nebo ještě lépe navštívit specialistu.
Kočky nesnáší koupání a koupat bychom je rozhodně jen tak neměli. Kočky jsou velmi citlivé na svou přirozenou „vůni“. Pokud se naše kočka ale vyválela v něčem, co není schopna si sama umýt, použijeme k jejímu omytí navlhčenou žínku. Když je znečištění přílišné, uchýlíme se ke koupeli.
Pokud je vaší kočce česání kartáčem nebo hřebínkem příjemné a užívá si jej, vyhráli jste a můžete uspokojit svoji potřebu kočku česat, i když to je v podstatě zbytečné.
Péče o oči a uši
Jak již bylo zmíněno, kočky věnují velkou část dne péči o sebe. Ne vždy ale vše zvládnou samy. Oči a uši jim pravidelně kontrolujeme. Výtok z očí není žádoucí a spolu s nečistotami může v očích ztvrdnout a z chloupků kolem očí jde pak jen těžko odstranit. Nikdy nečistoty nevystřiháváme! Ideálně používáme hadřík nebo vatový tampón navlhčený vodou nebo roztokem na čištění očí.
Co se týče uší, také je pravidelně kontrolujeme a čistíme stejně jako oči.
Věříme, že nyní zvládnete péči o vašeho miláčka na jedničku. Chcete pokračovat ve vzdělávání se? Projděte si články v našem blogu.