Rádce – péče o zdraví malých zvířat | základy
Každé malé zvíře je jiné. Proto si pamatujme, že to, co jednomu zvířeti dělá dobře, může jinému ublížit. Před pořízením kteréhokoliv malého zvířete si prostudujte osvědčené stránky a návody na chov, poptejte se u odborníků. Zde je výpis toho úplně nejdůležitějšího.
Závažnější záležitosti vždycky řešíme s veterinářem! Pokud domácí léčba nefunguje, opět se obracíme na specialistu. Nehledejte proto za každou cenu odpovědi a rady na internetu, ať už na našem webu nebo jinde. Zdraví vašeho zvířete je přednější! Obsahem Rádce je:
- základy zdravého života,
- jak pečovat o zdraví zvířátka,
- sestavení lékárničky,
- péče a pravidelná hygiena.
Základy zdravého života
Dostatek pohybu
Každé malé zvíře se musí hýbat. Nedostatek pohybu vede ke zhoršení zdraví nejen fyzického, ale také psychického. Pohybem předcházíme obezitě a jiným nemocem. Pokud se zvířátko samo od sebe nechce hýbat, určitě se podíváme po příčině. Může být jen lenoch, ale také je možné, že je na vině nějaké onemocnění, třeba pohybového aparátu. I přesto, že můžete vašemu malému zvířátku dopřát pohyb vně klece, rozhodně by mělo mít dostatek místa i v ubikaci.
Přísun stravy a vody
Každé malé zvíře, až na výjimky (např. pískomil), potřebuje neomezený přístup k vodě. Tu dáváme nejlépe do napáječky, aby se v ubikaci neznečistila. Vodu denně vyměňujeme a nečekáme, až ji zvířátko vypije. Stravu volíme vhodnou, dáváme pozor na jedovaté a škodlivé potraviny. V sekci Rádce – Krmení malých zvířat – poté naleznete k této problematice více informací.
Dostatek zábavy
I malé zvířátko se může začít nudit. A dá to jasně najevo – okusování napáječky, dna klece nebo mříží není žádnou výjimkou a často právě k tomu u malých zvířat dochází. Nechcete-li, aby vaše zvířátko ničilo klec a její vybavení, dejte mu na okus vhodné dřevo nebo minerální kámen. Dejte pozor, ať vám zvíře nepřekouše kabely při venčení. Z vlastní zkušenosti radíme: Dejte pryč z dosahu zvířátka všechno, čeho si vážíte! :) Křečci, myšky, potkani, osmáci, pískomilové určitě ocení běhací kola vhodných rozměrů a různé prolézačky, tunely nebo houpačky.
Eliminace stresu
Stejně jako pro lidi, psy, kočky, ptáky, tak i pro malá zvířátka je stres nežádoucí! A může ho způsobovat:
- Neznámé vjemy: Již od přinesení zvířátka domů jej opatrně učíme na různé zvuky – aby později nebylo ze všeho vystrašené.
- Nevhodné domácí prostředí: hluk, jiná zvířata v blízkosti, měnící se prostředí, absence klidu k odpočinku a spánku.
- Lidé a jejich nevhodné chování: křik, fyzické a psychické ubližování.
- Lidé a jejich vlastní stres: přenášení stresu strachováním se o zdraví zvířátka.
Pravidelné návštěvy veterináře
Je potřeba kontrolovat, zde je zvířátko v pořádku. U králíků či fretek jde i o očkování a odčervování. Veterinář může pomoci i se zákroky, na které si netroufnete sami – ostřihání drápků, vyčištění očí a uší apod.
Jak zachovat zdraví
Prochladnutí
Malé zvířátko potřebuje svoji teplotu, nedržíme jej tedy někde ve sklepě nebo dokonce venku. Chovejme se tak, aby zvířátko mělo komfort a nedávejme ho do chladného prostředí. Jak poznáme, že je zvířátko prochladlé? Je apatické, nereaguje, stále spí a má utlumené životní funkce. Zvířátko zahříváme a v případě, že se stav nelepší, navštívíme veterináře. Pokud zvířátko necháme prochladnout, můžeme mu zadělat na nepěkné respirační onemocnění, které nás bude stát mnoho peněz a návštěv veteriny. Nehledě na to, že se takové onemocnění může stát chronickým.
Přehřátí
K přehřátí může u malého zvířete dojít vcelku rychle. Stačí jej chvíli vystavit přímému sluníčku a může být problém. Pokud je zvíře přehřáté, je apatické a dýchá rychle. Nikdy zvíře nepoléváme vodou nebo neponořujeme do vody. Ochlazujeme spíš vlažným hadrem a pokud lze, snížíme okolní teplotu. Zvířátku navlhčíme čumáček.
Pozření něčeho škodlivého
I malá zvířátka, zvlášť na výpravách mimo svoji ubikaci, sní něco, co by neměla. Pokud se tak stane, zvířátko hlídáme a pokud se jeho stav zhorší, vezmeme zvířátko k veterináři. Pokud jsme viděli, že zvířátko snědlo provázek, igelit nebo dokonce magnet, nečekáme a jedeme k veterináři ihned.
Fyzické poranění
Zvířátko se může snadno zranit i v ubikaci. Zahákne si nožičku mezi mřížemi, v nevhodném kolotoči, pokouše jej další obyvatel klece … . Eliminovat můžeme takové riziko používáním vhodného vybavení. Zvířátko si může přivodit poranění i mimo klec o volně ležící ostré předměty, „dostat ránu“ od elektřiny, může ho napadnout jiné zvíře. Může na něj spadnout skříň atd. Bohužel zranění můžeme zvířátku způsobit i my nevhodnou manipulací.
Riziko můžeme zmírnit tím, že vše nebezpečné dáme pryč z dosahu zvířete. Dáváme pozor, kam šlapeme a se zvířetem manipulujeme velmi opatrně. Zavřeme okna a dveře do místnosti, aby nám zvířátko neuteklo. Odstraníme také všechny rostliny. Zajistíme ostatní zvířata, aby zvířeti neublížila.
Lékárnička
Stejně, jako bychom měli mít po ruce lékárničku pro lidi, i pro malé zvířátko si můžeme připravit výbavu. V takové lékárničce by mělo být:
- Desinfekce nebo hypermangan (roztok)
- Zásyp (na drobné úrazy)
- Klasický obvaz
- Pinzeta
- Rukavice
- Lepicí páska
- Průduškový čaj (při nachlazení, zředěné)
- Jitrocelový sirup (při nachlazení, zředěné)
- Vitamín C (při nachlazení)
- Echinaceový sirup na posílení imunity
- Živočišné uhlí (při zažívacích potížích – průjmu)
- Stronghold pro koťata (na vnější parazity)
- Nutriční pasta (zdroj energie pro nemocná zvířata a seniory)
- Kostivalová mast (na pohmoždění paciček a otoky)
- Stříkačka (na případné léky)
Péče a pravidelná hygiena
Už od přinesení zvířátko zvykáme na manipulaci, takže ho při čištění klece můžeme z ní vyndat. Usnadní to také samotné prohlížení zvířátka. Malá zvířátka si obvykle s péčí o sebe poradí, jsou velmi čistotná. Stejně ale kontrolujeme, jestli jim nepřerůstají drápky, nemají příliš znečištěné oči a uši. Celkově zvířátko pravidelně prohlížíme, abychom co nejdříve objevili poranění nebo onemocnění. V případě potřeby ostřiháme drápky, vyčistíme kožíšek, oči, uši atd.
Malá zvířata nemusíme vůbec koupat. Uvědomme si, že žijí s námi v domácnosti, takže nemůžou být špinavá! Dále je také nutné pochopit, že malá zvířata mají často svůj specifický pach, kterého se ani umýváním nezbavíme. Pokud je vaše zvířátko znečištěné, otřete jej mokrou žínkou a vysušte. Také to, že zvířátko bude zbytečně mokré, může vést k tomu, že „nastydne“. U malých zvířat jsou pak respirační onemocnění velkým problémem!
Ubikaci denně prohlížíme, otřeme počůraná patra a žebříky, odstraníme krmení, které zvířátko nesnědlo. Pokud zvířátko umí chodit na zachůdek, vysypeme ho a dáme do něj nové stelivo. Vyčistíme napáječku a nalijeme do ní čistou vodu. Podle potřeby, např. 1x týdně, vyčistíme celou ubikaci. Vyndáme z ní vybavení a ubikaci přemístíme do vany/ven … a omyjeme horkou vodou, klec i vybavení. K posílení efektu vyčištění použijeme vodu s octem nebo speciální přípravek na čištění zvířecích ubikací.
Věříme, že nyní zvládnete péči o vašeho miláčka na jedničku. Chcete pokračovat ve vzdělávání se? Projděte si články v našem blogu.