Rádce – vytvoření vhodného prostředí pro fretky
Fretky jsou hravá a zvídavá zvířátka, která můžeme chovat venku nebo v bytě. Co se týče chovu v bytě, musíme počítat se zvýšenými nároky na hygienu. Fretky jsou hravá a zvídavá zvířátka, která můžeme chovat venku nebo v bytě. Co se týče chovu v bytě, musíme počítat se zvýšenými nároky na hygienu.
Základ života fretky – DŮLEŽITÉ
Chovatelé se často obávají, že když si pořídí fretky dvě, budou spolu zlobit a nebudou ochočené. Opak je ale pravdou. Fretky se vyhrají a vykoušou mezi sebou a svého pána pak mají na mazlení a rozmazlování! Ne, že by si do vás fretka nekousla (jsou to malí šibalové), ale bude to dělat určitě mnohem méně. Fretky jsou velmi chytré a naučí se od druhé fretky, že kousání bolí a chtějí-li od vás odměny, nesmí vás kousat. Fretka si potřebuje s někým stále hrát, proto je pro ni parťák stejného druhu nejlepší volbou. Je několik možností, jak fretky chovat:
- mláďata stejného pohlaví,
- mláďata opačného pohlaví (pozdější kastrace samce),
- druhá fretka nějaký čas po první.
Pokud přidáváte po čase ke stávající fretce novou, je potřeba je seznámit. Fretky se budou možná dost tvrdě a vytrvale odmítat, vše záleží na prvotních sympatiích. Uvidíte ale, že časem si na sebe fretky zvyknou a budou spolu šťastné!
Ubikace a vybavení
Pro chov v bytě najdeme na trhu mnoho klecí. Velikost klece pro fretku by měla být přizpůsobena její pohyblivosti, nejméně 1 x 0,5 x 0,5 m. Samozřejmě platí, že čím větší, tím lepší! Ideální je proto zvolit pro fretku prostornou voliéru. A také je nutné fretky denně pouštět ven z klece.
V kleci by fretka měla mít pohodlné plyšové pelíšky – bude se jí líbit v hamace, v plyšové závěsné kostce a jiném pelíšku. Fretce můžete dát k odpočinku i deky, do kterých se zavrtá. Na dno klece můžeme umístit i klasický pelech pro kočku/psa. Fretkám se bude líbit i v tulipytlíku.
Do klece dejte fretce její oblíbené hračky, aby se v době, kdy musí být zavřená, nenudila. Sáhněte po různých míčcích (fretka si užije spoustu zábavy s míčkem s otvory na krmení), plyšácích, dřevěných hračkách nebo hlavolamech.
Dno klece by mělo být dobře utěsněné se zvednutými okraji, aby fretka nic nevyhazovala z klece. Na dno klece umístíme kočičí záchod nebo misku se stelivem, kam bude naše fretka chodit vykonávat potřebu.
V kleci nesmí chybět fretce napáječka. Tu denně čistíme a vyměňujeme v ní vodu. Dávat fretce vodu do misky není vhodné, protože ji fretka akorát převrhne a její obsah si vyleje po kleci. Fretce ale pořídíme misku na granule, spíš keramickou nebo kameninovou – aby s ní necestovala všemožně po kleci.
Klec můžeme vzít i takovou, která je primárně určena pro ptáky, potkany, činčily. Nevýhodou takových klecí ale často bývá to, že mají malinká dvířka, takže se v nich hůř manipuluje. Doporučujeme hledat klec, která má otevírací celou přední část nebo voliéru.
Co se týče běhacích kol a talířů, fretka je nebude potřebovat. Pravděpodobně byste ani nesehnali tak velké kolečko, které by pro ni bylo vhodné.
Klec v bytě umístěte do míst, kde není průvan. Není vhodné ji postavit k topení nebo k oknu, aby fretky byly na přímém slunci.
Jelikož fretka potřebuje opravdu mnoho pohybu, ujistěte, že jí ho můžete dopřát v podobě výprav po bytě. V době vaší přítomnosti by tak měla mít fretka neomezenou možnost jít ven z klece si hrát, mazlit se a škemrat o pamlsky.
Pro pohyb mimo klec musíme fretkám přizpůsobit byt. Všechny kabely schováme pod lišty, kytky dáme tak, aby na ně fretky nedosáhly. Zabezpečíme okna, aby jimi fretky neprolezly ven. Dejte pozor na balkón, nenechávejte otevřené dveře. Fretka by mohla z balkónu spadnout. Dejte z dosahu fretek všechny ostré a jinak nebezpečné předměty, zamezte jim v přístupu k chemikáliím a čisticím prostředkům. V každé místnosti by fretka měla mít svůj záchůdek.
Co se týče venkovního bydlení, voliéra by měla být umístěna pod střechou, aby do ní nezatékalo a také v závětří, aby v ní nebyl průvan. Na zimu musí být domek pro fretky zateplen. Ve voliéře nechybí napáječky na vodu a misky na potravu. Pokud se rozhodneme pro chov venku, musíme vzít na vědomí, že je nevhodné fretku brát domů, ale naopak musíme chodit my za ní! Fretkám dáme do voliéry hračky a pelíšky, větve na lezení a záchůdek.
Fretka není pes, nemusíme ji tedy denně venčit. Bude jí stačit občasné prozkoumání dvorku u domu nebo předzahrádky. Nemusíte ji brát na dlouhé výpravy. Fretce dejte padnoucí postroj a dlouhé vodítko. Zabezpečte ji před psy a jinými zvířaty.
Čištění klece a hygiena
Klec či voliéru denně čistíme. Vysypeme obsah záchůdku, sesbíráme špinavé hamaky a deky a vypereme je. Vylijeme vodu z napáječky, vyčistíme ji a napustíme do ní čistou vodu. Umyjeme misky na jídlo. V případě potřeby otřeme patra a schůdky v kleci. Ubikaci prohlédneme, jestli v ní fretka náhodou neschovává něco, co by neměla, jestli není něco rozbité atd.
V tomto bodě bychom ještě rádi zmínili, že fretky mají svůj přirozený specifický pach. Před pořízením doporučujeme navštívit někoho, kdo v bytě chová fretku a přesvědčit se, zda je to „tak hrozné“.
Pokud vaše fretka páchne, zamyslete se proč. Jestli žije ve špinavém a nečištěném prostředí klece, nemůžete čekat, že bude vonět po fialkách. Fretka může páchnout také, když je v říji. Fretka ale může nadbytečně používat i své pachové žlázky – v tomto případě se třeba zamyslete nad tím, jestli ji nestresujete, jestli jí nechybí nějaká složka potravy nebo jestli ji něco netrápí. Pokud vám nevoní moč a výkaly, uklízejte je častěji a také se zkuste zamyslet, jestli fretku krmíte správně.
Jak zabavit fretku
Fretky jsou opravdu hravá zvířátka a nechceme, aby se nudila. Se svým fretčím parťákem a volně přístupným bytem si vyhrají až až. Dejte fretkám ještě hračky – míčky, dřevěné hračky, hlavolamy, sisalové hračky.
Fretky budou šťastné, když budou moct prolézat různými otvory a tunely. Dejte jim krabice, do kterých uděláte díru, kterou budou moct lézt dovnitř a ven. Potěší je také všemožné tunely – mrkněte po tunelech pro kočky, po odpadních trubkách a trubkách na kabely či drenážní trubky. Vezměte takové, které mají průměr alespoň 10 cm.
Fretky rády hrabou, takže skvělou vychytávkou je plastový box s dírou ve víku, do kterého nasypete asi 20 cm vysokou vrstvu fazolí. Fretky v nich budou „plavat“, hrabat a lovit je.
Fretku zabavíte i hračkami pro kočky – klasické škádlítko zaručí zábavu na hodiny!
Fretky rády šplhají, takže škrabadlo pro kočky, zavěšený ručník nebo deka jim udělají obrovskou radost.
Fretka sice úplně nezvládne aport, ale moc ráda se bude za něčím honit. Hoďte najednou několik míčků a sledujte, jak si fretka nebude moct ani vybrat, který z nich má dohonit dřív!
Mějte na paměti, že fretka si bude hrát s čímkoli, co najde, takže opravdu odklízejte z jejího dosahu všechno, co je vám drahé. :)
Cestování
I přesto, že je vaše fretka zvyklá chodit na vodítku, k cestování raději použijeme přepravku nebo přenosku. Nezáleží, jestli cestujeme k babičce nebo k veterináři, přepravka bude pohodlnější fretce i případným ostatním cestujícím. Do přepravky dáme deku nebo ručník. Fretce dáme do přepravky oblíbenou hračku. Vhodné jsou přepravky i pro psy a kočky, jen pozor, ať vám fretka neproklouzne velkými oky dvířek.
Věříme, že nyní pro vás bude vytvoření vhodného prostředí pro vaše fretky hračka. V další kapitole se dozvíte vše o hygienických návycích malých zvířat. Pokud vám unikly informace o krmení malých zvířat, přejděte zpět do sekce Rádce – Krmení malých zvířat.