Rádce – vytvoření vhodného prostředí pro morčata
Obsah:
Základ života morče – DŮLEŽITÉ
Morčata jsou společenská zvířata a budou šťastná za společnost kamaráda stejného druhu a stejného pohlaví (pokud nejsou kastrovaná). Proto už při pořizování vezměte rovnou dvě – odpadnou vám starosti se seznamováním. Pokud již máte jedno morče a chcete přidat další, je potřeba dodržet pravidla seznamování:
- Seznámit nejprve na neutrálním území
- Vyčistit ubikaci včetně vybavení a přeskládat, použitou podestýlku a krmení vyhodit
- Vpustit morčata do „nové“ klece
Proces seznamování může být u morčat trošku delší, buďte tedy trpěliví. Nikdy neseznamujte tak, že necháte morčata se na sebe navzájem dívat přes mříže klece nebo že jedno z nich budete držet, aby si ho to druhé očuchalo. Přesně tak totiž podpoříte jejich agresivitu.
Morče potřebuje společnost dalšího morčecího parťáka, člověk mu stačit bohužel nebude. Morčata jsou velmi citlivá a steskem po morčecím kámošovi mohou onemocnět a umřít. Pokud je i taková informace některým málo, pojďme si říci, že je i zákonem dané, že sociální zvířata musí být chována minimálně v párech.
Lidi často morčata oddělují, protože si myslí, že se k sobě chovají agresivně. Naučte se ale raději porozumět jejich chování – běžné odstrkování, hádání, povídání, prohánění a někdy i vyškubnutí chloupků je v pořádku a součástí jejich komunikace. I morčátka si spolu hrají nebo vyjadřují dominanci. Některá morčata jsou velcí cíťové a mohou pískat víc, než se vám zdá v pořádku. Dokud neteče krev, nemějte strach.
Kluci morčata potřebují zvláštní „péči“. Doporučujeme, v případě, že máte dva samce spolu (i brášky), nechat je oba vykastrovat, a to hned, jak to bude možné (min. 3 až 4 měsíce věku). V dospělosti totiž můžou začít vyjadřovat dominanci až moc svérázným způsobem. Není to tak, že by se úplně nesnesli, ale potřeba ukázat, kdo je pánem, je dost velká. Nejlépe uděláte, když si pořídíte samečka a samičku. Kluka ale nechte právě hned, jak to bude možné, vykastrovat, ať nemáte zbytečně mladé!
Dva kastrovaní samci mívají pak velmi klidné soužití a jsou kámoši. Když ale přidáte další morče, může být problém.
Ubikace a vybavení
Nejlépe začněme s tím, že morčátkům se nebude dobře bydlet v akvárku, plastové krabici nebo v plastovém boxu. V takových ubikacích bohužel málo proudí vzduch, většinou jsou malých rozměrů, nedají se dostatečně vybavit (zavěšení jesliček, napáječek …), chybí jim dvířka atd.
Celkově spíš nedoporučujeme morčata chovat venku. V zimě mohou nastydnout a v létě se přehřát. Morče se může také nakazit nemocí nebo chytnout nějaké parazity od venkovních zvířat. Když už venkovní bydlení, tak v závětří u zdi, chráněné před přímým slunečním světlem, větrem a deštěm. V kůlně nebo pod přístřeškem. Zateplené a izolované.
Nejlepší a nejpraktičtější druh ubytování pro morčíky je klec. Pro dvě morčata by měl být rozměr minimálně 100 x 55 cm, pro kluky ještě lépe 120 cm. Pro tři morčata 140 cm a více. Vždycky platí: čím větší, tím lepší!
Praktické je otevírání shora. Lehce se vám tak bude doplňovat seno, vyndávat napáječka. Morčata ocení „přední vchod“, kterým budou moci chodit do výběhu mimo klec.
Morče se někdy potřebuje schovat, což mu můžeme umožnit, ale spíš nedoporučujeme klasické domečky s okénky. Morče není úplně ohebné a může se v díře zaseknout. Klasický domek není vhodný ani proto, že v domečku může morčátku ležet v počůrané podestýlce, a tak si způsobovat kožní problémy nejen na tlapkách. V domečku je morče zalezlé, nemá kontakt s okolím, hůř se ochočí a je víc lekavé a bázlivé. To ale neznamená, že morčeti nemůžete dát vůbec žádný domeček. Spíš doporučujeme domek ve formě „patra“ – nožičky a střecha bez bočních stěn.
Morčátka si ráda užijí teplíčka a pohodlí v hamaku nebo jiném plyšovém pelíšku – tulipytlík, kulatý pelíšek, kukaň, podložka na ležení.
Seníky do klece jsou super – jedná se o ty závěsné drátěné seníky na mříže klece, které jsou vnitřní nebo venkovní. Do výběhu můžeme umístit dřevěné seníky (jesličky). Do seníku pochopitelně něco dobrého.
Morče určitě bude potřebovat napáječku na vodu. Mističku nepoužívejte, lehce se v ní voda znečistí nebo ji morče vylije do podestýlky. Napáječku na vodu denně čistíme a vodu také denně vyměňujeme. Napáječku můžeme zvolit plastovou nebo skleněnou, umístíme ji spíš zvenku klece, aby ji morče neshodilo nebo nekousalo. Do napáječky přidáváme 1x týdně vitamín C.
Do klece ale misku umístit musíme, a to na zeleninu a granulky. Takovou misku vezmeme spíš kameninovou nebo keramickou, zkrátka aby byla dost těžká a morče ji nepřevrátilo.
Zajímavými vychytávkami jsou závěsná koule na zelené krmení – do té nastrkáte salát, trávu nebo lupeny a zavěsíte dostatečně vysoko, aby do ní morče nestrkalo hlavu. Aby se ovoce a zelenina neválely po zemi, můžeme je napíchat na speciální jehlu a tu také zavěsit dostatečně vysoko.
Můžeme vypozorovat, jestli morčátko chodí „na záchod“ do jednoho rohu klece a do tohoto rohu pak umístit záchůdek, ze kterého bude vysypávat obsah – do záchůdku můžeme dát stejnou podestýlku jako ve zbytku klece.
Co se tedy týče podestýlky, můžete použít nejčastější typ podestýlky, a to jsou dřevěné hobliny pro koně nebo od truhláře. Z klasických na trhu hledejte spíš bezprašné. Fajn jsou také dřevěné pelety, ale jsou dost tvrdé a dělají rámus, nepráší jako hobliny. Oblíbená je v poslední době také buničitá podestýlka Asan. Místo podestýlky můžete na dno klece umístit i koberečky – ty ale musíte denně vyměňovat a prát – ušetříte ale za podestýlku. Skvěle také poslouží podložky zdravotní – dávají se třeba pod miminka.
U chovatelů morčátek jsou hodně oblíbené domácí výběhy. Takový výběh lehce vytvoříte z ohrádky. Nebo si můžete vyrobit ohradu ze dřeva. Do výběhu dáme napáječku, domeček, pelíšek, misku s jídlem.
A co venkovní výběh? Morče pouštíme na trávu ven jen v případě, že už je země prohřátá sluníčkem. Jinak by morče mohlo nastydnout. Morče nedáváme do trávy přešlé nočními mrazíky – ve zmrzlé a opět rozmrzlé trávě se totiž mění struktura a začíná hnilobný proces, který způsobuje morčatům zažívací problémy. Morčata dáváme do ohrádky nejlépe i s horním „poklopem“, aby na morče nemohl zaútočit nějaký predátor nebo aby neuteklo atd. Vždycky musíme zajistit stín, aby se morče nepřehřálo. Morče nedáváme na kšíry a vodítko ani jiný postroj.
Čištění klece
Klec denně prohlížíme, odstraníme krmení, které zvířátka nesnědla. Pokud morčata umí chodit na zachůdek, vysypeme ho a dáme do něj nové stelivo. Vyčistíme napáječku a nalijeme do ní čistou vodu. Podle potřeby, např. 1x týdně, vyčistíme celou ubikaci. Vyndáme z ní vybavení a ubikaci přemístíme do vany/ven … a omyjeme horkou vodou, klec i vybavení. K posílení efektu vyčištění použijeme vodu s octem nebo speciální přípravek na čištění zvířecích ubikací.
Jak zabavit morče
Morče není úplně na zábavu, třeba jako potkan. Nenaučíte ho triky a běhání v kolotoči mu také nebude nic říkat. Morčeti uděláte radost hlavně jídlem – rádo bude celý týden žvýkat seno. Zábavy a komunikace si užije se svými kamarády ve výběhu – morčata si spolu hrají a povídají si. Věřte, že vašemu morčeti se nebude zdát zábavné ani chození na vodítku a kšírách. Nebude se mu líbit zbytečné tahání nebo nucení k nějaké aktivitě.
Cestování s morčetem
Někdy musíme morče přepravit třeba k veterináři. Dáme ho do přepravky, nikdy jej nepřevážíme volně v rukou, v mikině, zabalené v dece atd. Morče se lehce zalekne a může nám utéct. Přepravku volíme dostatečně velkou, do ní dáme ručník. Morče v přepravce nikdy nenecháváme čekat ve studeném nebo naopak rozpáleném autě.
Věříme, že nyní pro vás bude vytvoření vhodného prostředí pro vaše morčátka hračka. V další kapitole se dozvíte vše o hygienických návycích malých zvířat. Pokud vám unikly informace o krmení malých zvířat, přejděte zpět do sekce Rádce – Krmení malých zvířat.