Rádce – vytvoření vhodného prostředí pro myši
Obsah:
Základ života myši – DŮLEŽITÉ
Myšky jsou veselými a drobnými domácími mazlíky, kteří jsou typičtí svojí nenáročností na chov a jsou vhodní i pro začátečníky.
Myšky holky jsou sociální zvířata a žijí ve skupinách. Můžete tedy chovat neomezený počet holek. Samci jsou naopak samotářští a společnost jiného samce nesnesou. Mějme na paměti rychlé rozmnožování myší a nechovejme spolu kluky a holky, nechceme mít mláďata.
Už při pořízení tedy přemýšlejte o tom, jestli chcete spíš samičky nebo samečka. Kluk myšák bude spíš klidnější a přítulnější. Pokud jste si ale pořídili samotnou myšku a chcete jí dopřát společnost kamarádek, není to vůbec problém. Stačí jen dodržet zásady správného seznamování. Tyto body platí i při přidávání myšky do stávající skupiny myšek.
- Stávající myšku (myšky) vyndejte z klece a dejte do přepravky/duny.
- Klec rozmontujte a veškeré vybavení, vč. mříží a napáječek, umyjte vodou s jarem a důkladně opláchněte. Dřevěné hračky raději vyhoďte (určitě se v nich drží pach a moč).
- Použité hamaky vyndejte a dejte vyprat.
- Použitou podestýlku a krmivo z klece vyhoďte.
- Znovu sestavte klec – vybavení poskládejte jinak, než bylo.
- Do klece dejte novou podestýlku, čisté vyprané hamaky, nové krmivo. Vyvarujte se domečků!
Než novou myšku vpustíte do klece, seznamte ji s ostatními myškami na neutrálním území, které nikdo z nich nezná, dobře může posloužit třeba vana. Odtud žádná z nich neuteče, nejsou tu schovky a myšky jsou ve stejné nevýhodě – v neznámém prostředí.
Doporučení: Před vpuštěním nové myšky do klece se s ní chvíli mazlete, aby „voněla“ po vás – to stávajícím myškám připomene vaši vůni a nová myš pro ně nebude tolik cizí. - Po seznámení ve vaně a za předpokladu, že vše dopadlo dobře, novou myš pusťte do klece, aby se v ní zorientovala a vnesla do ní svůj pach.
- Po tom, co se myška proběhne po kleci, do ní můžeme pustit i její další obyvatelky.
Je nutné zmínit, že je úplně v pořádku, pokud se myšky mezi sebou perou, přetlačují se a pískají. To patří k procesu seznamování a celkově ke komunikaci mezi myškami. Často si mezi sebou tak i hrají. Některé myšky jsou ale větší citlivky, a tak jsou hlasitější a zní to, jako by je někdo mučil.
Ubikace a vybavení
Nejdříve si pojďme říct, že čím větší ubikace, tím lépe! Myši jsou velcí průzkumníci a jsou velmi zvídavé. Potřebují tedy větší prostor k objevování a ke hraní. Z toho vyplývá, že potřebují i bohaté a rozmanité vybavení jejich ubikace.
Nejmenší rozměr ubikace pro dvě až tři myšky je 60 x 40 x 30 cm s roztečí drátů max. 0,7 cm. Větší mezerou by se už mohla menší myška protáhnout a my samozřejmě nechceme myšku lovit všude možně. :) Myška je sice malinká, to neznamená, že jí bude stačit malá klícka, tak jak často bývá k vidění. Je to právě tak, že čím menší zvíře, tím je mrštnější, rychlejší a potřebuje tedy místo na běhání.
Co se týče typu bydlení, nejlepší je určitě klec. Na mříže totiž lehce uchytíte různá patra, provazy, žebříky, tunýlky. Vybírejte klec s trochu vyšším dnem – počítejte s tím, že myškám dáte větší vrstvu podestýlky, aby mohly hrabat. Oblíbené jsou ale u chovatelů i plastové boxy, které ale doporučujeme opatřit ze stran dírami s pletivem, aby v nich dostatečně cirkuloval vzduch. To samé platí pro akvárium – to použijte spíš jako dno a na něj ještě postavte dřevěnou konstrukci potaženou voliérovým pletivem s malými oky. Myší moč obsahuje čpavek, který se musí odpařovat, jinak dochází k poškozování dýchacích cest myšek.
Mříže klece vybírejte v úpravě elox (protikorozní) nebo pozinkované či pozinkované doplněné kvalitní práškovou barvou. Vyhněte se chromovým mřížím, které myší moč snadno naleptá, mříže pak reznou a zapáchají. Tohoto zápachu se dá zbavit opravdu jen těžko.
Ubikaci umístíme spíš vysoko, tím si také pomůžeme k tomu, aby myška kdyžtak neutekla – myšky se totiž bojí výšek, takže se jen ojediněle může stát, že vám skočí třeba ze stolu. Myší ubikaci nedáváme na zem, od které může být chladno, a ani blízko k topení, aby se nám myška nepřehřála.
Co se týče vybavení klece, volte spíš plastové, které nenasákne myší močí. Věci, které můžete snadno vyměnit a nebude vás to stát mnoho peněz, klidně volte i jiné než plastové. Tím myslíme různé provazy, větve stromů aj. Pokud vaše klec má drátěná patra a je vám líto je vyhodit, potáhněte je linem. Drátěná patra mohou myškám způsobovat otlaky na tlapkách, které se nedají léčit a jsou velmi bolestivé. Dna klecí bývají plastová. Některé myšky jsou ale nenechavé a dno mohou začít kousat. V tomhle případě se obraťte na klempíře, ať vám vyrobí dno kovové.
Doporučujeme vybírat takovou klec, která má hned několik dvířek na mřížích. Skvělé je i otevírání shora klece.
Myšky ocení nejrůznější skrýše a domečky. Ty jim umístěte v kleci všude možně, zkuste jim domeček zahrabat třeba pod podestýlku. Jako skrýš dobře poslouží i plastové tunely, které nemusí být určené přímo pro zvířata, zkuste se po nich podívat třeba ve stavebninách (různé plastové trubky na vodu nebo na kabely). Myšky budou také šťastné za různé kartonové krabičky, do kterých se schovají a pak je rozcupují. Stejně tak poslouží ruličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek.
Myšky potřebují pohyb, takže doporučujeme pořídit jim vhodné plastové běhací kolečko. Vybírejte takové, které je „plné“, tzn., že v něm nejsou dírky nebo není z mřížek. V takovém kolečku se totiž může myšce (a každému jinému zvířátku) zachytit prst na tlapce nebo ocásek a zranění či dokonce amputace je na světě. Mrkněte na to, aby kolečko úplně nejlépe ještě mělo vstup jen z jedné strany. Průměr kolečka vybírejte podle velikosti myšky. Myška by neměla být při běhu prohnutá v zádech a měla by mít natažený ocas. To znamená: Změřte si délku myši i s nataženým ocasem. Počítejte s tím, že se myš při běhu ještě natáhne. Takže průměr kolečka by měl být větší než takto natažená myš. To platí pro všechna zvířátka, která ráda běhají v kolotoči!
Myškám dejte do klece napáječku – tu umístěte zvenku klece, aby ji myšky zbytečně neokusovaly. Myšky budou potřebovat i misku na směsku – dejte jim nejlépe nějakou kameninovou nebo keramickou, aby ji nepřevrátily a nepostrkovaly po celé ubikaci. Ovoce a zeleninu jim můžete dát také do misky nebo napíchnout na speciální jehlu, aby se jídlo nepovalovalo třeba v podestýlce.
Co se týče podestýlky, bohatě vám postačí hobliny, které jsou levné a dostupné. Můžete ale myškám dopřát i kukuřičnou podestýlku nebo třeba v poslední době velmi oblíbený Asan.
Čištění klece
Klec denně prohlížíme, otřeme počůraná patra a žebříky, odstraníme krmení, které zvířátka nesnědla. Pokud myši umí chodit na zachůdek, vysypeme ho a dáme do něj nové stelivo. Vyčistíme napáječku a nalijeme do ní čistou vodu. Podle potřeby, např. 1x týdně, vyčistíme celou ubikaci. Vyndáme z ní vybavení a ubikaci přemístíme do vany/ven … a omyjeme horkou vodou, klec i vybavení. K posílení efektu vyčištění použijeme vodu s octem nebo speciální přípravek na čištění zvířecích ubikací.
Jak zabavit myšku
Myšky jsou hlavně noční tvorové a budou tedy aktivní hlavně, když vy budete spát. Právě proto holky potřebují parťačky a kluci rozmanitě vybavenou klec. Jestliže chcete myším udělat radost, dejte jim do klece papírové ubrousky nebo natrhaný toaletní papír. Budou je trhat, nosit sem tam, vystelou si s tím pelíšek.
Další zábavou je pro myšky rozhodně jídlo. Zkuste jim dát celé uvařené vejce nebo vlašský ořech i se skořápkou. U toho ořechu upozorňujeme na rámus, který s ním budou myšky dělat. Takže pokud máte klec v ložnici … :)
Myšky jsou opravdu velké průzkumnice, takže jim určitě udělá radost, když je jednou za čas pustíte ven z klece. Očichají si neznámé prostředí, nasbírají nové vjemy. Pusťte je někam na vyvýšenou plochu – třeba na stůl. Myši se bojí výšek, takže z něj neskočí. Kdybyste je pouštěli po zemi, je možnost, že vám utečou.
Nesnažte se zabavit myšky procházkou venku. Nebudou za to šťastné, akorát je tím vystresujete. Hrozí také, že je napadne nějaký dravec či parazit nebo vám nastydnou, což může způsobit různé respirační potíže, které se mohou stát i chronickými. Myšce může nepěkně ublížit i sluníčko – způsobuje poškození zraku. Rozhodně myšku nedávejte do kšír a jiných postrojů nebo na vodítko.
Cestování s myší
Někdy myšku musíme vzít ven, a to v případě návštěvy veterináře. V takovém případě dáme myšku do přepravky. Do ní nedáváme klasickou podestýlku, ale spíš třeba ručník, abychom u veterináře neudělali nepořádek. Do přepravky nedáváme klasickou napáječku, ale chceme-li, aby zvířátko zůstalo hydratované, můžeme mu dát do přepravky kousek salátové okurky.
Věříme, že nyní pro vás bude vytvoření vhodného prostředí pro vaše myšky hračka. V další kapitole se dozvíte vše o hygienických návycích malých zvířat. Pokud vám unikly informace o krmení malých zvířat, přejděte zpět do sekce Rádce – Krmení malých zvířat.