Rádce – vytvoření vhodného prostředí pro potkany
Potkan je malý a velmi chytrý kamarád pro každého. Aby zůstal spokojený a zdravý, je potřeba mu vytvořit to správné zázemí.
- Základy života potkana.
- Seznamování se s dalšími členy.
- Ubikace a vybavení.
- Čištění klece.
- Jak zabavit potkana.
- Cestování s potkanem.
Základ života potkana – DŮLEŽITÉ
Prvním předpokladem pro chov potkana je to, že nikdy nesmí být sám. Potkan je přátelské a smečkové zvířátko a potřebuje společnost dalších jedinců stejného druhu. Společnost člověka mu určitě nestačí. Kdopak mu bude čechrat kožíšek, prát se s ním, tahat se o hračky? Mějme na paměti velmi snadné a rychlé rozmnožování potkanů, a proto nikdy nechovejme potkany rozdílného pohlaví. Nemějte strach, i samci potkani se mezi sebou v pohodě snesou.
Seznamování s dalšími členy smečky
Pokud jste si pořídili jenom jednoho potkana, nezoufejte, vše se dá napravit. Pořiďte si ještě jednoho potkánka stejného pohlaví a seznamte je. Stejný postup platí při přidávání nového potkana do stávající skupinky zvířat. Dodržte postup:
- Stávajícího potkana (potkany) vyndejte z klece a dejte do přepravky/duny.
- Klec rozmontujte a veškeré vybavení, vč. mříží a napáječek, umyjte vodou s jarem a důkladně opláchněte. Dřevěné hračky raději vyhoďte (určitě se v nich drží pach a moč).
- Použité hamaky vyndejte a dejte vyprat.
- Použitou podestýlku a krmivo z klece vyhoďte.
- Znovu sestavte klec – vybavení poskládejte jinak, než bylo.
- Do klece dejte novou podestýlku, čisté vyprané hamaky, nové krmivo … . Vyvarujte se domečků!
Než nového potkana vpustíte do klece, seznamte jej s ostatními potkany na neutrálním území, které nikdo z nich nezná, dobře může posloužit třeba vana. Odtud žádný z nich neuteče, nejsou tu schovky a potkani jsou ve stejné nevýhodě – v neznámém prostředí.
Doporučení: Před vpuštěním nového potkana se s ním chvíli mazlete, aby „voněl“ po vás – to stávajícím potkanům připomene vaši vůni a nový potkan pro ně nebude tolik cizí. - Po seznámení ve vaně a za předpokladu, že vše dopadlo dobře, nového potkana pusťte do klece, aby se v ní zorientoval a vnesl do ní svůj pach.
- Po tom, co se potkan proběhne po kleci, do ní můžeme pustit i její další obyvatele.
Důležité: To, že se potkani při seznamování perou, doráží, přetlačují, pískají a nadávají, je úplně v pořádku a patří to k celému procesu. Zasáhněte pouze v případě, že poteče krev.
Pokud se vám zdá, že seznamování v kleci nefunguje, a dokonce třeba tekla krev, vraťte všechny potkany do vany. Vychytávka: Potkany můžete dát i do vyčištěné přepravky nebo duny. Dobře funguje to, že s takovou přepravkou nebo dunou budete chodit nějakou dobu po bytě a houpat s ní. I když se to zdá možná trochu zvláštní, potkani budou nuceni se stmelit a prožít stres společně, což určitě zlepší jejich vztah.
Ubikace a vybavení
Pro potkana je vhodnou ubikací vždy pouze klec nebo voliéra. Pro dva potkany je rozměr tak akorát 60 x 40 x 50 cm (D x Š x V).
Tip: Spočítejte si, jak velkou potřebujete klec.
Co se týče tvaru klece, je určitě lepší vyšší než širší, potkani totiž rádi šplhají. Proto jsou vhodné spíš horizontálně poskládané mříže. Starší potkani ocení spíš širší než vyšší klec.
Mříže klece by měly být v úpravě elox (protikorozní materiál) nebo pozinkované a potažené kvalitní práškovou barvou. Dobré jsou také pouze pozinkované mříže. Vyvarujte se chromových mříží – snadno je naleptá potkaní moč – pak korodují a zapáchají. A tohoto zápachu se nezbavíte ani důkladným mytím. Často si lidé myslí, že zapáchají malí chlupáči, ale bývá to právě spíš jejich klec.
Rozteč mříží by měla být max. 1,5 cm, méně je lepší. Samci jsou větší a neprotáhnou se tolik jako samice, ale počítejte s pořizováním mláďat. Pořídli jste si klec s velkou roztečí mříží a potkani vám utíkají? Můžete ji potáhnout pozinkovaným voliérovým nebo králičím pletivem s malými oky.
Patra v kleci by měla být plastová. Nenasají moč jako dřevěná a nezpůsobí potkanům otlaky na pacičkách jako drátěná. Máte-li drátěná patra a nechcete pořizovat nová, potáhněte je alespoň kusem lina.
Dno by mělo být plastové. Někteří potkani jsou ale nenechavci a nudí se, takže vám dno prokoušou. Na takové neposedy pak platí dno plechové, které vám zhotoví šikovný klempíř.
Dvířka by měla být spíš větší a nejlépe hned několik na kleci, aby se vám dovnitř sahalo lépe – budete měnit hamaky nebo otírat patra, vyndávat potkany … . Super je také horní otevírání klece.
Další vybavení: Potkani v podstatě nepotřebují mezi patry a pelíšky žádné žebříky, protože všude vyšplhají po mřížích klece a také dobře skáčou. Pokud ale schůdky chcete, volte opět určitě plastové.
Někteří potkani se rádi povalují jen tak po patrech nebo v podestýlce, ale většina z nich ocení i domečky a pelíšky. Nejvíce vás budou vaši potkani milovat za sputnik – plastový závěsný domeček ve tvaru připomínajícím kouli. Nejoblíbenějším potkaním měkkým pelíškem je rozhodně hamak (či hamaka). Jde o látkový závěsný pelíšek připomínající houpací síť. Potkani nepohrdnou ani papírovou krabicí. Budou se jim líbit i plastové tunely nebo zavěšené plastové košíčky.
Klec umístěte na místo, kde není průvan nebo přímé slunce. Potkanům se nebude líbit ani u hřejícího topení. Klec mějte klidně v šeru. Potkani nesnáší ani chlad, takže klec umístěte spíš výš než na podlahu. Klec by neměla být ani v těsné blízkosti televize.
Potkanům dejte do klece mističky – jednu na směsku, druhou na ovoce/zeleninu/atd. Určitě na mříže klece umístěte i napáječku, a to zvenku klece, aby ji potkani zbytečně nerozkousali. Objem přizpůsobte tomu, kolik toho potkani vypijí.
Terárium, akvárium nebo plastový box jsou pro potkany z dlouhodobého hlediska nevhodné. Necirkuluje v nich dostatečně vzduch. S tím souvisí to, že se nemůže odpařovat potkaní moč, a v ubikaci se tak hromadí čpavek, který naleptává potkaní sliznice a může způsobovat dýchací potíže.
Čištění klece
Klec denně prohlížíme, otřeme počůraná patra a žebříky, odstraníme krmení, které zvířátka nesnědla. Pokud potkani umí chodit na zachůdek, vysypeme ho a dáme do něj nové stelivo. Vyčistíme napáječku a nalijeme do ní čistou vodu. Podle potřeby, např. 1x týdně, vyčistíme celou ubikaci.
Vyndáme z ní vybavení a ubikaci přemístíme do vany/ven … a omyjeme horkou vodou, klec i vybavení. K posílení efektu vyčištění použijeme vodu s octem nebo speciální přípravek na čištění zvířecích ubikací.
Jak zabavit potkana
Potkani jsou hlavně noční tvorové – jsou tedy aktivní převážně v době, kdy spíte. Právě proto potřebují své potkaní parťáky, kteří jim vynahradí vaši nepřítomnost. Se svými kamarády si budou hrát, budou se prát a čistit si navzájem kožíšky. Jestliže jim chcete udělat radost a zabavit je, dejte jim do klece natrhaný toaletní papír nebo papírové ubrousky. Budou je trhat, přenášet a stavět si hnízda.
Další zábavou je pro potkany jídlo – celé uvařené vejce nebo nerozlousknutý ořech nenechají potkany v klidu. U toho ořechu se připravte na rámus, takže pokud máte potkany v ložnici. :)
Potkan je od přírody průzkumník, takže procházka po pokoji nebo rovnou celém bytě je super nápad. Dejte ale pozor na nebezpečné předměty, např. kabely, které by potkan mohl překousat. Odkliďte také ostré předměty a vše, co nechcete mít počůrané. Nenechavý potkan vám může také v mžiku rozkousat třeba oblíbenou košili. Bude lepší, když myšákům vytvoříte výběh, který bude pro ně ve všech směrech zábavný a bezpečný. Určitě pouštějte z klece jen potkany, kteří se vás nebojí, takže až je budete chytat, nechají se a nebudou před vámi utíkat. Dejte pozor, aby vám potkani neutekli ven z bytu. Potkana neoblékejte do kšír a nesnažte se s ním chodit na vodítku!
Co takhle venkovní procházka? V žádném případě nepřipadá v úvahu! Potkani jsou čistě domácí zvířata, venku je mohou ohrozit dravci nebo paraziti. Potkanovi neudělá dobře ani sluníčko, může mu vážně poškodit zrak. Ne, ani v kapuci v mikině mu nebude dobře. Ne, ani na balkon potkan nepatří. :)
Cestování s potkanem
Někdy potkana bohužel musíme vzít ven, a to při cestě k veterináři. V takovém případě ho dáme do přepravky nejlépe s jedním parťákem klidnější povahy. Tenhle parťák pomůže potkanovi zvládnout stres z cesty. Do přepravky nedáváme klasickou podestýlku, protože byste u veterináře udělali akorát nepořádek. Lepší je dát do přepravky ručník nebo deku. Potkan se i schová a bude se cítit klidněji. Přepravka by měla mít otvory, kterými do ní bude proudit čistý vzduch. Nedávejte do přepravky mističku s vodou nebo napáječku, hrozí, že se vylijí. Chcete-li držet potkany hydratované, dejte jim kousek salátové okurky.
Věříme, že nyní pro vás bude vytvoření vhodného prostředí pro vaše potkany hračka. V další kapitole se dozvíte vše o hygienických návycích malých zvířat. Pokud vám unikly informace o krmení malých zvířat, přejděte zpět do sekce Rádce – Krmení malých zvířat.