Rádce – vytvoření vhodného prostředí pro psy
Stejně jako vy si důkladně vybíráte, čím si vybavíte svůj dům či byt, tak i pejsek si zaslouží sestavení kvalitního zázemí. Zejména, pokud s vámi žije doma a tedy tráví velkou část svého času pod střechou.
- Výběr vhodné misky.
- Místo pro spánek a odpočinek.
- Bezpečnost v bytě a na zahradě.
- Výběr hraček.
- Teplota vzduchu, světlo, hluk.
- Cestování autem.
- Schody a schůdky.
- Venčení.
Výběr misky
I když se může zdát, že na druhu misku nezáleží, zdání klame. Ale nebojte, zase tak obtížné to není a společně se na to podíváme.
V ideálním případě by měl mít pes dvě misky, které jsou v první řadě uzpůsobené jeho velikosti nebo jídelním zvykům. Důležité je také rozlišovat, zda je pes krmen suchým nebo mokrým krmivem a to, zda pes pije hodně nebo málo.
Miska by měla mít čtyřnásobnou velikost, než je objem jedné dávky krmiva pro pejska.
- Nerezová miska – je hygienická, snadno se čistí. K dostání je v různých velikostech a provedeních. Nerezové misky mají dlouhou životnost. Doporučujeme vybírat takové misky, které mají protiskluzový povrch na spodní straně. Jsou pro vašeho pejska pohodlnější.
- Umělohmotná miska – jsou lehké a praktické. Doporučujeme vybírat takové misky, které jsou opatřené protiskluzovým proužkem na spodní straně.
- Keramická miska – je klasikou mezi miskami. Jsou pevné a těžké, takže se pejskovi budou hůř posouvat po zemi, což je pro každého páníčka žádoucí. Navíc bývají hezké, a tak nenaruší vzhled vašeho domova. Keramické misky jsou ale křehké.
- Protihltací miska – je skvělá vychytávka pro jedlíky, kteří si myslí, že jim jídlo někdo sní. :) Jelikož psi často jídlo nerozkoušou a rovnou polykají, můžou si tak způsobit nepříjemné potíže s trávením. Proti tomu dobře funguje protihltací miska. Příjem potravy je tak pod kontrolou.
- Cestovní miska – je skvělá, pokud s pejskem často cestujete. Ten se bez vody neobejde. Abyste ušetřili místo a nemuseli s sebou nosit/vozit misku, a ještě lahev s vodou, byly vyvinuty různé typy cestovních misek. Ať už „zmuchlatelné“ gumové misky nebo plastové misky se zásobníkem.
Majitelé pejsků středních a větších plemen, kteří se obávají torze žaludku (přetočení), by měli svému mazlíčkovi obstarat „psí bar“, tedy stojan se dvěma miskami, u kterého můžeme nastavit požadovanou výšku dle psa.
Chceme-li si zjednodušit práci a dopřát našemu psovi pravidelnost v krmení (pokud nejsme schopni mu ji zajistit jinak), můžeme se spolehnout na dávkovač krmení a vody.
Místo pro spánek a odpočinek
Je roztomilé, když vaše nové štěňátko spokojeně chrupká ve vaší posteli. Když tam ale spí roční 40kilové miminko, už to tak roztomilé není, zvlášť, když musíte sdílet postel s ním.
Pes by měl mít své místo, na kterém se bude cítit bezpečně a v klidu. Neměl by být separován od páníčků, pelíšek by měl mít na místě, kde se pohybuje jeho smečka. Pejska ale příliš nerušíme. Dětem dostatečně vysvětlíme, že pes potřebuje svůj klid a když odpočívá nebo spí, nesaháme na něj a nekřičíme.
Pejska bude určitě lákat ležet s vámi na gauči. Z vlastních zkušeností nedoporučujeme mu to dovolovat. Gauč vám může zničit, nebudete mít kam si sednout atd.
Jaký pelíšek vybrat? Na trhu je mnoho možností, stačí si jen vybrat ze spousty druhů, materiálů i barevných provedení nebo cenových relací. Vždy vybírejte dostatečně velký. I když se váš pejsek úplně rozvalí, měl by ležet pohodlně.
V létě pejsek ocení chladící podložku, nikdy jej ale na ní nedržíme násilím, protože si myslíme, že je pejskovi horko.
Bezpečnost v bytě a na zahradě
V bytě odstraníme veškeré volně ležící ostré předměty, o které by se pes mohl poranit. V případě naší nepřítomnosti zajistíme okna tak, aby z nich pes nevyskočil a zajistíme dveře, aby neutekl z bytu či domu. Uklidíme ze stolů či kuchyňské linky zbytky jídla, které by pes mohl v naší nepřítomnosti sníst a způsobit si tak potíže. Nežádoucí je také pytel s oblíbenými granulemi či pamlsky pejskovi volně k dispozici.
Zahradu bychom měli mít trvale dobře oplocenou, aby nám pes neutíkal dírami v plotu. Mějme na mysli, že pes nemusí utéct jen dírou v plotu, ale může se pod plotem také podhrabat nebo jej podlézt, zvlášť pokud máte plot z „měkkého“ pletiva. Zajistíme bránu a branku, aby se neotevřela. Ze zahrady odstraníme ostré a nebezpečné předměty. Pokud nechceme, aby nám pejsek „rajtoval“ v záhonech, je dobré je oddělit od psího prostoru.
Máme-li v bytě něco nebezpečného, co nemůžeme odstranit, je potřeba takové místo zabezpečit ohrádkou, kterou pes neposune nebo neshodí. Zábrany instalujeme také nad schodiště, aby nám ze schodů nespadlo štěňátko, které po nich ještě neumí stabilně chodit.
Psa můžeme mít pod kontrolou i v případě naší nepřítomnosti – to zajistí kamera. Tu umístíte buď do místnosti nebo přímo na obojek vašeho miláčka.
Výběr hraček
Na trhu najdeme spousty psích hraček. Od levných pískacích až po kvalitní odolné hračky. Pokud váš pejsek hračku brzo nezničí, pravděpodobně ho po nějaké době přestane bavit. Co takhle vyzkoušet nějaké interaktivní hračky nebo psí hlavolamy? Pejsek se zabaví, a ještě potrénuje hlavičku. A věřte, že ho takové hračky budou zajímat ještě dlouho. Jde tu totiž o pamlsky v nich schované.
Kromě interaktivních hraček a hlavolamů jsou užitečné také dentální hračky. Ať už různé míčky nebo kroužky. Pes si s nimi hraje – kouše je, přetahuje se o ně, nosí. Tím si posiluje dásně.
Pokud váš pejsek miluje aportování, pořiďte zásobu míčků, k tomu vrhač nebo frisbee a máte vyhráno. Dokud to nepřestane bavit vás. :)
Teplota vzduchu, světlo, hluk
Pejska zásadně nedržíme v nevětrané místnosti bez oken, třeba v koupelně. Bude v ní izolován od kontaktu se svou smečkou, absence světla také není pro psa nic vhodného. Navíc prostoru k pohybu si také příliš neužije.
Dáváme pozor, aby v místnosti, ve které pejsek přebývá, nebylo příliš velké teplo. Pes by se mohl přehřát a přivodili bychom mu tak zdravotní problémy. I některá plemena jsou na teplo citlivější, a to tzv. brachicefalická plemena – boxeři, mopsové, buldokové. Citlivé jsou i akity nebo jiná severská plemena.
Ani průvan není pro naše zvířecí kamarády prospěšný. Může způsobit onemocnění dýchacích cest. Pelíšek ale neumisťujeme ani k topení nebo blízko kamen.
Co se týče hluku, pro psa taky není zrovna prospěšný, může ho rušit ve spánku. Pes se snadno vyleká. Nejčastěji na psa působí ohňostroje, hromy, stavební práce, motocykly, střelba nebo vysavače či jiné domácí spotřebiče. Někteří psi reagují na hluk úzkostně už jako štěňata, dokonce i některá plemena jsou na hluk citlivější. Psi, kteří mají strach z hluku, lapají po dechu, skrývají se, jsou hyperaktivní, třesou se, kňučí nebo štěkají. Někdy pomůže změnit prostředí, někdy je strach z hluku tak vážný, že pes začne mít strach i z jiných zvuků, třeba jen z ráznějšího zavření dveří.
Cestujeme autem
Ani cestování autem nebo pobyt psa v autě nepodceňujeme. Pejska můžeme vozit v kufru auta v přepravce nebo kleci k tomu určené či připoutaného bezpečnostním pásem určeným přímo pro psy. Nikdy psy nepřepravujeme bez postrojů nebo přepravky. V případě nehody by mohl pes zranit nejen sebe, ale také vás. Při delších cestách děláme pravidelné zastávky, dáme psovi napít a necháme ho proběhnout a vykonat potřebu. V autě udržujeme příjemnou teplotu. V žádném případě nenecháváme psa čekat v horkém autě. Pokud je nutné, aby pes počkal v autě, zapneme mu klimatizaci. Do auta se bude pejskovi příjemně vstupovat díky schůdkům nebo rampě.
Schody, schůdky
Schody jsou tématem na samostatný článek. Někteří chovatelé zastávají názor, že schody našim dospělým mazlíčkům škodí – zatěžují páteř a klouby. Podle odborníků nejsou ale schody hlavním důvodem k onemocnění zad zvířete. Roli hrají i jiné faktory, např. plemenná predispozice, genetická zátěž nebo konkurenční onemocnění (obezita). Jinak tomu je ale u štěňat, u těch bychom měli být obezřetnější. Problematický je spíš vývoj kloubů než přímo páteře.
Hlavně malí psi (např. jezevčíci) mohou mít problém se skákáním, které způsobuje zátěž páteře nebo kloubů. Pokud je pejsek zvyklý skákat do postele nebo na gauč, raději mu pořídíme schůdky nebo rampu, po které bude moct pohodlně vylézt. To samé platí u skákání do kufru nebo na sedačku auta. Schůdky a rampy ocení pejsci, kteří už mají problémy s páteří a klouby.
Venčení
Pamatujme, že každý pes potřebuje pohyb a prozkoumávat okolí, o vykonávání potřeby snad nemusí být řeč. Venku si pes bude hrát, poznávat jiné psy i lidi a učit se povelům. Psa venčíme na pevném obojku a vodítku. Pokud pes nezná základní povely, vláčí vás na vodítku aj., nikdy by jej neměly venčit děti nebo slabší osoby. Víme-li o tom, že pes nesnese ostatní psy nebo je mu nepříjemná přítomnost lidí, nasadíme mu během venčení raději náhubek. Nevychovaného psa přihlásíme na „cvičák“. Po psovi venku uklízíme!
I pes, který tráví většinu svého dne na zahradě, potřebuje pravidelné procházky mimo jeho teritorium. Je pro něj prospěšné poznávat psy a lidi, pes potřebuje stále nové a zajímavé podněty.
Věříme, že nyní pro vás bude vytvoření vhodného prostředí pro vašeho čumáčka hračka. Pokud ne, můžete projít další stránky Rádce, náš blog, nebo nám napsat či zavolat.